IV U 118/19 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Rzeszowie z 2019-11-06

Sygn. akt IV U 118/19

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 listopada 2019 r.

Sąd Okręgowy w Rzeszowie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Anna Guniewska

Protokolant: st. sekr. sądowy Magdalena Rykała-Płodzień

po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2019 r. w Rzeszowie

sprawy z wniosku P. K.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o rentę socjalną

na skutek odwołania P. K.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 17/12/2018 r. znak (...)

zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. z dnia 17/12/2018 r. znak: (...) w ten sposób, że nakazuje organowi rentowemu dalszą wypłatę wnioskodawczyni P. K. renty socjalnej poczynając od dnia 1 października 2018r. do dnia 13 września 2021 roku.

Sygn. akt: IV U 118/19

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 6 listopada 2019r.

Decyzją z dnia 17.12.2018r. znak: (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. po rozpatrzeniu wniosku P. K. z dnia 13.09.2018r. odmówił wnioskodawcy prawa do renty socjalnej wskazując w uzasadnieniu decyzji, że zgodnie z orzeczeniem Komisji Lekarskiej ZUS z dnia 12.12.2018r. nie jest całkowicie niezdolna do pracy.

Od powyższej decyzji, odwołanie złożyła wnioskodawczyni wskazując, że jej stan zdrowia nie poprawia się. Wniosła o opinię biegłych sądowych z zakresu neurologii i psychiatrii.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy podtrzymał stanowisko wyrażone w zaskarżonej decyzji. W uzasadnieniu wskazano, że wnioskodawczyni nie spełnia przesłanek warunkujących ustalenie uprawnień do renty socjalnej na dalszy okres z powodu braku orzeczenia o całkowitej niezdolności.

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 13.09.2018r. wnioskodawczyni złożyła wniosek o ustalenie prawa do renty socjalnej. Wnioskodawczyni była uprawniona do renty socjalnej do dnia 30.09.2018r. Komisja Lekarska ZUS w Orzeczeniu z dnia 12.12.2018r. nie uznała wnioskodawczyni za całkowicie niezdolną do pracy. Na tej podstawie organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję.

( dowód: dokumentacja w aktach rentowych)

W celu ustalenia stanu zdrowia wnioskodawczyni, w szczególności czy jest ona dalej po 30.09.2018r. całkowicie niezdolna do pracy, tj. czy utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej (przed ukończeniem 25 roku życia) lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej, kiedy powstała owa niezdolność do pracy i czy ma charakter trwały czy okresowy, Sąd dopuścił i przeprowadził dowód z opinii biegłych sądowych z zakresu neurologii, psychiatrii i psychologa.

Biegły sądowy z zakresu neurologii stwierdził, na podstawie analizy dokumentacji medycznej oraz wyników aktualnie przeprowadzonego badania stanu zdrowia wnioskodawczyni, że z przyczyn neurologicznych brak jest przesłanek do ustalenia całkowitej niezdolności do pracy wnioskodawczyni po 30.09.2018r.

Po wydaniu opinii przez biegłego psychologa w dniu 12.08.209r. biegły psychiatra na jej podstawie i po analizie dokumentacji medycznej oraz wyników aktualnie przeprowadzonego badania stanu zdrowia psychicznego stwierdził, że opiniowana ujawnia organiczne zaburzenia osobowości oraz upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim. Odwołująca się jest całkowicie niezdolna do pracy tj. czy utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. U opiniowanej po raz pierwszy rozpoznano zaburzenia lękowe w czerwcu 2015r. dlatego można domniemywać, iż całkowita niezdolność do pracy istnieje nieprzerwanie nadal do 13.09.2021r. od 30.09.2019r.

Sąd Okręgowy ustalił powyższy stan faktyczny w oparciu o przedstawione dowody z dokumentów, zalegające w aktach organu rentowego, dokumentacji orzeczniczo – lekarskiej oraz aktach sądowych. Sąd dał wiarę dowodom z dokumentów, albowiem zostały one sporządzone przez powołane do tego osoby i w przepisanej formie, a ich autentyczność i treść nie budziły wątpliwości Sądu.

Sąd dał wiarę opiniom sądowo – lekarskim przeprowadzonym na potrzeby niniejszego postępowania. Wspomniane opinie zawierają wszystkie konieczne elementy opiniowania, w tym odnoszą się do dokumentacji lekarskiej. Z treści opinii wynika, iż zawierają one wszystkie konieczne elementy (wywiad uzyskany od wnioskodawcy i z zapisu dokumentacji medycznej, rezultaty własnych badań, wskazanie dokumentacji medycznej będącej przedmiotem analizy, rozpoznanie lekarskie i wniosek końcowy dotyczący niezdolności do pracy). Merytoryczna analiza również pozwala na przyznanie opiniom biegłych waloru wiarygodności. Opinie zostały sporządzone przez specjalistów z zakresu wskazanych przez odwołującą się schorzeń i w sposób wyczerpujący odpowiadają na pytania postawione przez Sąd. Biegli w sposób jasny i logiczny wyjaśnili motywy wydania opinii o takiej treści, wskazując przede wszystkim na przeprowadzone badania.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Odwołanie jest zasadne.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2018r., poz. 1340), renta ta przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu – w stopniu, który powoduje całkowitą niezdolność do pracy, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia, lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia, albo, jeżeli powstało w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. W takim przypadku w zależności od tego czy niezdolność ma charakter trwały czy okresowy przyznawania jest renta socjalna stała lub okresowa.

Z powyższego wynika, że jedną z podstawowych przesłanek uzyskania prawa do renty socjalnej jest stwierdzenie całkowitej niezdolności do pracy wnioskodawczyni. Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Ocena powyższa, jako że wymaga odniesienia się do kryteriów medycznych, w szczególności do stopnia naruszenia sprawności organizmu, wymaga zasięgnięcia przez Sąd opinii biegłych dysponujących wiadomościami specjalnymi z zakresu medycyny. Ocena biegłych warunkuje dopiero dalszą analizę prawną całkowitej niezdolności do pracy.

Przeprowadzona w toku postępowania opinia biegłego lekarza specjalisty z zakresu psychiatrii jednoznacznie wskazała, że wnioskodawczyni jest całkowicie niezdolna do pracy z przyczyn psychiatrycznych. Biegła wskazała również, że całkowita niezdolność do pracy wnioskodawczyni trwa nadal i jest okresowa do 13.09.2021r.

Sąd w pełni podzielając wnioski płynące z opinii biegłego z zakresu psychiatrii przyznał wnioskodawczyni prawo do renty socjalnej poczynając od dnia 1.10.2018r. do 13.09.2021r.

Mając powyższe na uwadze, Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję ZUS, orzekając jak w sentencji.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Monika Komorowska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Rzeszowie
Osoba, która wytworzyła informację:  Anna Guniewska
Data wytworzenia informacji: